W I E R U S Z O W S K I TEATR ( lata 1948-50)

Prezentujemy Państwu zdjęcia Wieruszowskiego Teatru, którego aktorami byli mieszkańcy naszego miasta. Teatr ten działał pod koniec lat 40-tych i na początku lat 50-tych, stworzyła go grupa koleżanek i kolegów prawdziwych Przyjaciół Teatru. Jednym z założycieli tego teatru był mój ojciec Mieczysław Ciesielski.

Teatr ten miał siedzibę w sali Straży Pożarnej, gdzie dla mieszkańców naszego miasta wystawiano piękne komedie znanych utworów: ,, Świętoszek” Moliera, ,, Zemsta”, ,, Śluby panieńskie” i ,,Damy i huzary” Aleksandra, hrabiego Fredry.

Zamieszczone zdjęcia nie tylko pokazują sylwetki pięknych aktorek i aktorów naszego miasta, ale także pokazują atmosferę tych teatralnych widowisk, a poza tym interesującą scenografię.

( Szkoda, że nie mamy możliwości usłyszenia ich głosów)

W dniu dzisiejszym nie potrafimy nawet ze stuprocentową pewnością odtworzyć imion i nazwisk tych pięknych aktorów.

Zbigniew Ciesielski

Zdjęcie nr.1

od lewej: Pan Mieczysław Ciesielski, Pan Mieczysław Świeściak,  Pan Tadeusz Promny,

z prawej: Pan Mieczysław Grądziel, poza tym na zdjęciu są: Józef Biczysko, Janusz Bryłka, Kazimiera Świeściak, Roman Haizyng.

zdjęcie nr. 2

od lewej: Pan Mieczysław Świeściak,  Pan Tadeusz Promny, Pan Roman Haizyng klęczy z prawej Pan Józef Biczysko.

zdjęcie nr. 3- Z przedstawienia ,, Zemsty” Aleksandra Fredry

od lewej: Pan Antoni Magot, Pan Arkadiusz Badeński, Pan Alfred Lato, Pani Marysia Grądziel ( nazwisko kolejnej osoby jest nieznane), Pani Maria Hącia, Pan Stanisław Hącia.

zdjęcie nr. 4

od lewej: Pan Antoni Magot, wyżej Pan Mieczysław Ciesielski niżej Pani Marysia Grądziel wyżej Pan Mieczysław Grądziel, wyżej Pan Tadeusz Bonisławski, niżej Pani Maria Hącia, Irena Biczysko.

Od Redakcji:

Nasza gazeta pragnie podziękować Panu Zbigniewowi Ciesielskiemu i Pani Lucynie Maciejewskiej za pomoc w rozpoznaniu osób, a przede wszystkim Panu Zbigniewowi Ciesielskiemu za to, że Wieruszowski Teatr i wieruszowskich aktorów ocalił od zapomnienia.

p style=”margin-bottom: 0cm;”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aneta
11 lat temu

Witam !!! na zdjęciu nr 2 w chustce na głowie jest moja mama wtedy Kazimiera Moch teraz Świeściak.pozdrawiam

gdzieś z Polski
11 lat temu

Wspaniała sprawa, wiem coś niecoś od mojej babci. Dziś rzeczywiście trudno dokładnie odczytać ze zdjęć kto na nich jest, tym bardziej że aktorzy są ucharakteryzowani. Podziękowania dla pana Zbigniewa za ocalenie od zapomnienia wieruszowskiego teatru. Wiem, że będzie pisane jeszcze o teatrze i idei, która przyświecała jego powstaniu. Czekam niecierpliwie na kolejne wydanie ITP i artykuł o teatrze wieruszowskim i wspaniałych jego aktorach.

Wlodzio
11 lat temu

Brawo panie Zbyszku trzymaj tak dalej.

córka
11 lat temu

Troszkę się Wam pomyliło.Na zdjęciu nr 1 nie ma pani Ewy Grądziel,na zdjęciu nr 2 nie ma pani Ireny Biczysko,ani pani Marysi Grądziel,Marysia Grądziel jest na zdjęciu nr 3,a na zdjęciu nr 4 jest pani Irena Biczysko i Marysia Grądziel.