XVIII finał konkursu historycznego” Dzieje Ziemi Kępińskiej”

 W dniu 10 kwietnia 2014 r. w świetlicy „TĘCZA” w Bralinie ul. Lipowa odbył się XVIII finał konkursu „Dzieje Ziemi Kępińskiej „ organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyli uczniowie z ośmiu gimnazjów z terenu powiatu kępińskiego. Eliminacje odbyły się w dniu 19 lutego br. w których brało udział 90 uczniów. Do dalszego etapu zakwalifikowano 42 uczniów, w tym z Gimnazjum w : Mikorzynie- 9, Mroczeniu-3, Perzowie-5, Laskach-1, Krążkowach-6 , Gimnazjum Nr 2 w Kępnie -8 oraz Bralinie-8. Zakwalifikowani do finału uczniowie otrzymali do wykonania zadanie dodatkowe w postaci sporządzenia biogramu osoby szczególnie zasłużonej dla danej miejscowości czy regionu kępińskiego. Biogramy mogły dotyczyć twórców i artystów, księży, działaczy „Solidarności”, lekarzy, nauczycieli, samorządowców, regionalistów i innych osób uznawanych powszechnie w danej miejscowości, którzy zasługują na umieszczenie ich nazwisk w publikacji „Wpisani w historię Ziemi Kępińskiej”, które Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej pragnie wydać. Zgromadzona dokumentacja przez uczniów wykazała bardzo duże zaangażowanie uczniów i ich opiekunów, które poświęcili przy ich opracowaniu. Komisja konkursowa oceniająca prace wyraża podziękowanie uczniom i opiekunom za wysoki poziom opracowań. 

Finał w dniu 10 kwietnia 2014 r. składał się z dwóch części: pierwsza w postaci pisemnego testu, druga ustna w postaci pytań konkursowych. Po ocenie testu i doliczeniu punktów za prace konkursowe do ścisłego finału zakwalifikowało się 10 uczniów i tak : Paweł Zawalski, Katarzyna Bacińska i Oskar Mikołajczyk z Gimnazjum w Krążkowach , Robert Walery , Filip Kaśkos, Patryk Karnasiewicz z Gimnazjum w Perzowie ,Joanna Ostapska Katarzyna Hojeńska z Gimnazjum w Bralinie ,Zuzanna Szczepaniak z Gimnazjum w Mikorzynie i Dominika Kieszkowska z Gimnazjum w Mroczeniu. W finale zwyciężyła uczennica Gimnazjum w Krążkowach Katarzyna Bacińska . Drugie miejsce zajął Robert Walery z Gimnazjum w Perzowie a trzecie Zuzanna Szczepaniak z Gimnazjum w Mikorzynie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu ,a szczególnie finalistom. Dziękujemy nauczycielom- opiekunom uczniów : Pani Ilonie Pelc, Jolancie Walery, Jolancie Jędreckiej i Annie Zawalskiej, Agnieszce Czarnasiak-Szydłowskiej, Lidii Dabrowskiej, Izabeli Ambrozik, Alinie Gawlik oraz Adrianowi Stempniewskiemu za dobre przygotowanie do tegorocznego konkursu. Szczególne podziękowanie kierujemy do Dyrektora Gimnazjum w Bralinie Pani Karolinie Forysiak Pani Agnieszce Czarnasiak-Szydłowskiej jak również władzom Gminy Bralin za przygotowanie warunków do przeprowadzenia konkursu oraz program poświęcony historii regionu dla gości i uczestników konkursu.

W ramach ogłoszonego konkursu ofert Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej otrzymało dofinansowanie na powyższy konkurs z Gminy Kępno w kwocie 2550 zł, oraz z Fundacji Banku Zachodniego WBK w Warszawie w ramach grantu ”Bank Ambitnej Młodzieży” w kwocie 2000 zł. Przyznana dotacja i darowizna w całości zostały przeznaczone na nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursu oraz wyróżnionych gimnazjów.

Dodatkową nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu ufundował Zarząd Powiatu Kępińskiego. Dziękujemy Pani Andżelice Możdżanowskiej za przekazanie imiennych listów dla wszystkich uczestników konkursu, Panu Wójtowi Gminy Rychtal, Towarzystwu Przyjaciół Lasek „ LUKUS”, Towarzystwu Rozwoju Gminy Bralin za upominki książkowe dla finalistów. Z okazji obchodów w br. 40 lecia istnienia TMZK wszyscy uczestnicy finałowej XVIII edycji konkursu „Dzieje Ziemi Kępińskiej” otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz książki.

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej serdecznie dziękuje za pomoc finansową Pani Burmistrz Miasta i Gminy Kępno, Zarządowi Fundacji Banku Zachodniego WBK,. Dziękujemy Zarządowi Powiatu Kępińskiego, Panu Wójtowi Gminy w Bralinie ,Panu Wójtowi Gminy w Rychtalu oraz wszystkim Tym ,którzy włączyli się w realizację konkursu. Jako cel główny naszego przedsięwzięcia to pogłębianie wiedzy oraz rozbudzanie zainteresowania historią naszego regionu -pięknej Ziemi Kępiński wśród młodego pokolenia. Dziękujemy Pani Dyrektor, pracownikom Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie ,komisji konkursowej oraz wszystkim członkom TMZK za przygotowanie i przeprowadzenie XVIII edycji konkursu.

Prezes TMZK Kępno

Kępno, kwiecień 2014 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments